KOLAŠIN PRIJATELJ SA KINESKIM GRADOM HARBIN

20.08.2019 Kinezi prijateljstvo

Predsjednik opštine Milosav Bulatović i predstavnici kineskog grada Harbina, Zhang Ximeng i Zhan Yongxin, popisali su Sporazum o prijateljstvu izmedju dva grada.

Kako su istakli nakon potpisivanja Sporazuma o prijateljstvu cilj je da se uspostave oblici saradnje kojima udaljenost dva grada neće biti problem.Kina je sve ekonomski, privredno i kulrtirno prisutnija u Crnoj Gori pa se time otvaraju mogućnosti za povezivanje i saradnju u različitim oblastima.Početak saradnje je dogovoren nakon višednevne posjete Milosava Bulatovića Kini prošle jeseni .Takodje je i prilikom nedavne posjete ambasadora Kine kolašinskoj lokalnoj upravi.

Harbin je deseti po veličini grad u Kini i politički, ekonomski i kulturni centar je sjevero-istočne Kine.U prevodu na mandžursk znači – mjesto za sušenje ribarskih mreža.To je velika luka na rijeci Sungari , industrijski centar, poznat po uzgoju i preradi brojnih poljoprivrednih vrsta, alatnim strojevima,proizvodnji elektroenergetskih strojeva i turbina.Pored nove arhitekture u njemu je sačuvana i Pravoslavna crkva.Poznat je po mnoštvu priznatih Fakulteta od kojih je najpoznatiji Tehnološki institut.Poznat je i po tradicionalnom Zimskom festivalu gdje je glavna atrakcija izrada skulptuta od leda.