KUD gostovao u Paraliji

KUD Paralija Grcka 15 06 2016

Dječji izvođački ansambl KUD-a „Mijat Mašković“ učestvovao je na festivalu folklora „Paralia Fest“ u grčkom gradu Paralija od 09-13. juna.

Festival je okupio horove, plesne ansamble i mažoretke, mahom dječjeg uzrasta, iz Litvanije, Rusije, Bugarske i Turske. Na samoj obali mora, trgu „Olimpic beach“, u prelijepom ambijentu, djeca iz našeg KUD-a su ostavila izvanredan utisak i izmamila brojne aplauze publike, među kojom je bilo dosta naših zemljaka. Ovo je bila i lijepa prilika da se razmijene iskustva sa rukovodiocima ansambala iz zemalja koje baštine izuzetnu plesnu i vokalnu tradiciju u školovanju djece, kao što su Litvanija i Rusija. Tokom boravka u Grčkoj djeca su imala priliku da se upoznaju sa bogatom grčkom kulturom i tradicionalnom kuhinjom. Takođe, u slobodnom vremenu, na lokalnim plažama su se družili, a organizovan je i kurs plivanja za članove KUD-a. Putovanje u Paraliju finansirali su roditelji djece, Centar za kulturu Kolašin i Opština Kolašin. Iz KUD-a „Mijat Mašković“ ističu da se ovim ostvaruju planovi društva da svake godine i dječji i izvođački ansambl odraslih predstave svoje programe na inostranim festivalima. Iako u nešto težoj finansijskoj situaciji, zajedničkim naporima roditelja i cijelog ansambla „Mijata Maškovića“ nastavljen je kontinuitet gostovanja na međunarodnim manifestacijama.  Tako će i ansambl crnogorskih igara i pjesama prvog i drugog jula gostovati u Kuli, gdje će sa tamošnjim ansamblom „Durmitor“, koji je jedan od najautentičnijih predstavnika stare crnogorske igre i pjesme održati zajednički koncert koji će biti propraćen i predavanjima na temu pivske i kolašinske plesno-muzičke prakse.