OTVORENA IZLOŽBA „CRNOGORSKO ĆIRILSKO ŠTAMPARSTVO XV I XVI VIJEKA: medju prvim „štamparima“ u tadašnjoj Evropi

20.07.2020 Cirilicno stamparstvo 1

Matica crnogorska predani radi na njegovanju kulture i sjećanja crnogorske nacije jer znamo da poruke iz naše prošlosti imaju smisao i vrijednost,samo ako ih svaka nova generacija protumači i prihvati kao svoje.Saglasnost poruka prošlosti sa vrijednostima savremenog svijeta kojem težimo je način da se uspostave žive,identitetske,kulturne veze koje narod drže na okupu a njegovu budućnost čine uglednijom i prosperitetnijom, istakao je Dragan Radulović, predsjednik Matice crnogorske ,prilikom otvaranja izložbe „Crnogorsko ćirilično štamparstvo XV i XVI vijeka“ posvećeno dometima Štamparije Crnojevića i Štamparije Božidara Vukovića Podgoričanina.

Radulović je naglasio da je jedan od prelomnih događaja u istorijskom postojanju crnogorskog naroda, utemeljenje i rad državne štamparije koja prevazilazi njene granice i moć.

  • Odluka Đurđa Crnojevića da u Veneciju pošalje ljude koji će naučiti vještinu štamparstva i tako formirati prvu državnu štampariju ne samo medju Južnim Slovenima i na Balkanu,nego i u tadašnjoj Evropi je vizionarska.Njenim ostvarenjem, Crna Gora se upisuje u nadolazeću civilizaciju štampane knjige i to uspijeva da učini decenijama prije nego mnogo veće i bogatije zemlje,istakao je Radulović.

20.07.2020 Cirilicno stamparstvo 3

On je naglasio da je štamparija Crnojevića zvjezdani trenutak državničke mudrosti i primjer epohalnog ostvarenja onog suštinskog u kulturi svoga vremena.

  • Luču crnogorskog ćirilskog štamparstva nastavlja da održava neugašenom Božidar Vuković Podgoričanin u Veneciji gdje okuplja stručne ljude i nastavlja da izradjuje bogoslužbene knjige na ćirilici.Knjige Božidara Vukovića Podgoričanina a kasnije njegovog sina Vićenca,bile su distribuirane i prodavane u zemljamka pravoslavnog hrišćanstva a pogotovo na Balkanu.Tako su one postale nacionalno dobro ne samo Crne Gore.Samo u Bugarskoj postoje 43 knjige iz Štamparije Vukovića i 13 inkanabula Crnojevića.Uspostavili smo saradnju sa Nacionalnom bibliotekom „Sv, Ćirilo i Metodije“ iz Sofije,Naučnim arivom Bugarske akademije nauka, Centrom za slovensko – vizantijska proučavanja „Ivan Dujčev“ iz Sofije,Nacionalnom i univerzitetskom bibliotekom „Sv, Kliment Naumski“ iz Skoplja.Nastavljamo da vrednujemo sve što je bitno za očuvanje kulturnog i nacionalnog identiteta crnogorskog naroda, poručio je Radulović.

U Veneciji je u XVI vijeku bilo 230 štamparija pa je s pravom nazvana „gradom knjiga“. Jednu od tih štamparija je 1519 godine otvorio Božidar Vuković, Crnogorac, rodbinski povezan sa bogatom i uglednom mletačkom porodicom Dela Vekija,Njegova štamparija je bila najveće i najplodnije slovensko izdavačko središte u XVI vijeku.Poslije njegove smrti 1539 godine,štampariju je naslijedio njegov sin Vićenco Vuković.Njihove knjige su se širile medju slovenskim narodima na Balkanu pa tako dubrovački arhivi pominju kancelarije i skladišta Božidara Vuković Podgoričanina u Dubrobniku,Kotoru,Splitu, Skoplju,Beogradu,Vidinu, istakao je Dragan Radulović, predsjednik Matice crnogorske.

20.07.2020 Cirilicno stamparstvo 4

Medijator otvaranja izložbe bila je Draginja Kujović,kustos Zavičajnog muzeja u Kolašinu a prisutne je pozdravio i Milosav Bulatović, predsjednik opštine Kolašin,zahvaljući se predstavnicima Matice crnogorske što su i u ovakvoj situaciji dali doprinos da se izložba organizuje.

20.07.2020 Cirilicno stamparstvo 2

  • To nam svima daje snagu da shvatimo ovo vrijeme u kojem život mora ići dalje.Stalo nam je da u kolašinskoj sredini obogatimo kulturni život.Ova izložba je prilka da saznamo više o crnogorskom kulturnom nasledju na ćemu osmišljeno radi Matica crnogorska. Vjerujem da ćemo nastaviti sa sličnim projektima kojima afirmišemo i čuvamo nasledje na čemu će stasavati naše mladje generacije, kazao je Bulatović.