POTPREDSJEDNIK VLADE SIMOVIĆ I PREDSJEDNIK OPŠTINE BULATOVIĆ: država investirala i stvorila uslove, sada u Kolašin investiraju i drugi

12.08.2020 Bato simovi sastanak

Na radnom sastanku kojeg su Milutin Simović, potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja i Milosav Bulatović, predsjednik opštine, imali sa predstavnicima drvopreradjivača istaknuti su značajni rezultati postignuti u ovoj oblasti ali i u drugim privrednim sferama.

Potpredsjednik Vlade Milutin Simović je kazao da je država investirala u Kolašin i tako stvorila uslove da u ovaj grad investiraju i drugi.

  • Unaprijedili smo poslovni ambijent, gradimo auto put,pokrenuli smo izgradnju skijališta vrijednih 120 milona eura i do sada investirali preko 55 miliona eura.U Kolašin je do sada investirano 30 od ukupno 50 miliona eura koliko je već ugovoreno za izgradnju žičara i prateće infrastrukture.Izdašnom bespovratnom podrškom, obezbijedili smo dinamičan razvoj poljoprivrede,investiramo u seosku putnu i vodovodnu infrastrukturu,unapredjujemo sektor drvoprerade, istakao je Simović.

On je naglasio da je pokrenut novi investicioni zamah koji će donijeti nova radna mjesta, nove šanse za plasman poljoprivrednih proizvoda i novi kvalitet života i Kolašinu i na cijelom sjeveru Crne Gore.

Više nije riječ o investicijama koje treba da se pokrenu.Sada je riječ o investicijama koje se realizuju.Samo kroz program ekonomskog državljanstva koji je usmjeren prije svega na ubrzni razvoj manje razvijenih opština, do sada je ugovoreno sedam projekata od čega čak četiri u Kolašinu.Riječ je o izgradnji četiri hotela visoke kategorije, vrijednosti 55 miliona eura, kapaciteta 525 soba, čijom će se izgradnjom otvoriti 340 novih radnih mjesta,istakao je potpredsjednik Simović.

  • Predsjednik opštine Milosav Bulatović je izrazio zadovoljstvo što se zajedničkim naporima i zajedničkim učincima stvaraju kvalitetniji uslovi za život u Kolašinu.Potencijali Kolašina su prepoznati od strane Vlade Crne Goe i brojnih investitora koji zbog svih državnih ulaganja, imaju povoljne uslove za biznis u našem gradu.To će rezultirati novim radnim mjestima a sa pozicije lokalne uprave sve preduzetničke ideje imaju podršku.Djelatnosti drvoprerade i šumarstva uvijek su bili oslonci kolašinske privrede, kazao je Bulatović.

U razgovoru sa drvopreradjivačima u prvi plan su stavljeni poslovni izazovi sa kojima se sreću na domaćem i izvoznom tržištu i o njiovom rješavanju.Teme su bile i investicije u drvopreradi kao i reforma upravljanja šumskim fondom.Započete investicije su već sada izvjesna šansa za sektor drvoprerade kao i za druge proizvodne sektore ali i za angažovanje lokalne radne snage tokom izgradnje.Završeni hoteli biće šansa za zapošljavanje gradjana Kolašina i najzahvalnije tržište za plasman poljoprivrednih proizvoda.

Na sastanku su saopšteni i ohrabrujući rezultati u drvopreradi i šumarstvu.Tako je u prošloj godini u ove dvije oblasti ostvaren rekordan prihod od 120 miliona eura, što je za 50 miliona više nego u 2015 koja je bila rekordna po industrijskoj proizvodnji.U istom periodu broj zaposlenih je povećan za 850.Priodi Uprave za šume,uz smanjeni obim sječe su povećani 1,2 miliona eura u odnosu na 2016, uz 100 % naplativost koncesionih naknada.Izvoz neobradjenog drveta je u prošloj godini 41 put smanjen u odnosu na 2016.Proizvodnja peleta je u prošloj godini, poveća 3,5 puta u odnosu na 2016.Za protekle četiri godine,posadjeno je 3,7 miliona sadnica ili po 6 novi sadnica za svakog stanovnika Crne Gore.Značajno su redukovane sve bespravne aktivnosti u šumarstvu.Popravljeno je stanje šumske infrastrukture i pristup ruralnim područjima.