Epidemija i neizvjesnost koju je donijela korona je usporila brojne privredne djelatnosti ali je ubjedljivo najteže onima koji se bave turizmom. Hotelski sistemi se i nekako snalaze i bilježe posjetu a vlasnici privatnog smještaja su u velikim problemima, istaknuto je na sastanku rukovodstva opštine sa predstavnicima turističke privrede.
Svi znamo šta turizam znači za Kolašin, istakao je Milosav Bulatović predsjednik opštine, dodajući i da je sastanak sa turističkom privredom orgnanizovan da bi se pokušali naći prostori da se pomogne i da se turistički radnici održe.
- Želimo da smo u stalnoj komunikacija sa vama, želimo da pomognemo koliko možemo jer je turizam djelatnost koja generiše život u Kolašinu. Radićemo na promociji tržišta koja su nam u ovoj situaciji glavna tržišta a to su domaći gosti i gosti iz Albanije. Turizam u Kolašinu, pokreće i ostale djelatnosti a najviše poljoprivredu na koju se itekako oslanjamo i koja je jedina u Budžetu za narednu godinu dobila veću podršku, kazao je Bulatović.
Potpredsjednik opštine Danilo Medenica je kazao da su problemi turističkih radnika, problemi cijelog Kolašina. Zajednički tražimo moguća rješenja a uputićemo i inicijativu Vladi Crne Gore prije svega kada su vlasnici privatnog smještaja u pitanju kojima je najteže jer mjere NKT-a najviše pogadjaju ovu djelatnost. Direktor LTO Aleksandar Vlahović je podsjetio da je nakon loše zimske sezone, došla ljetnja sa 25 odsto posjećenosti u odnosu na 2019 godinu. Kolašin ima 130 izdavaoca privatnog smještaja. Na sastanku u NTO dogovoreno je da se intezivira kampanja na tržištu Albanije, kazao je Vlahović. Dragan Bulatović, sekterar Sekretarijaza za finansije i ekonomski razvoj je kazao da je neophodno okretanje domaćem tržištu koje ima 300.000 potencijalnih gostiju.
Sladjana Kršiikapa je insistirala na subvencijama od Vlade za vlasnike privatnog smještaja kojima se niko nije „okrenuo“ od 15 marta, na gostima iz Albanije, fleksibilnijim mjerama NKT-a tokom vikenda kao i oslobadnjima od dijela obaveza koje imaju prema opštini i državi. Mikan Medenica je naglasio da se i u ovakvoj situaciji mora razmišljati u unapređenju turističkog proizvoda, da treba da kvalitetom ponude „zaustavimo“ domaće goste koji su išli ka Zlatiboru i Kopaoniku i zatražio da se školski raspust ima turistički termin – da poćne polovinom januara.
Svi su u ovoj korona ekonomskoj krizi loše prošli ali su najgore prošli izdavaoci privatnoig smještaja kojima i ja pripadam, kazao je Ljubiša Rakočević.
- Moja porodica živi od turizma a takvih slučajeva nije malo. To nam nije dopunska nego osnovna i jedina djelatnost. Dobili smo dva moratorijuma na kredite. Prvi korektno,drugi sa nekim dodatnim zahtjevima. Banke samo deklarativno imaju razumijevanje. Jedini izlaz su nam domaći gosti i gosti iz Albanije koji Kolašin doživaljavaju kao čistu i zdravu sredinu. Ono što je važno da se zdravstvene vlasti dvije države dogovore da način ulaska turista ne bude prepreka njiovom dolasku u Kolašin, kazao je Rakočević.