USPJEH PJEVAČKE GRUPE KUD-a „ MiIJAT MAŠKOVIĆ“ NA TAKMIČENJU U POLJSKOJ

25.02.2020 KULT pjevacka grupa Poljska feb 2020

Ženska pjevačka grupa KUD-a Mijat Mašković, osvojila je prvo mjesto u kategoriji pjevanja Božićnih pjesama na Festivalu posvećenom tradicionalnim običajima koji je održan u poljskom gradu Bistra Slaska.

Kako je objasnio Davor Sedlarević, etnomuzikolog, pod čijim je rukovodstvom ženska pjevačka grupa postigla i ovaj uspjeh,Festival u Bistri Slaskoj se održava po peti put, ima medjunarodni karakter a organizuje se u saradnji sa Ministarstvom kulture i nacionalnog nasledja Poljske.

  • Ove godine je učestvovalo desetak ansambla a nastupi su bili u veličanstvenim katedralama.Naša grupa je imala 9 članova dok su ostale bile u formaciji vokalno-instrumentalnih horova.Nijesmo to doživjeli kao hendikep već kao izazov da potvrdimo višegodišnji rad na polju afirnacije tradicionalne vokalme muzike,Na određeni način, bili smo predstavnici muzičkog nasledja ne samo Crne Gore već i cijelog regiona.Pored izviodjenja tradicionalnih mjesama, posebnu pažnju smo posvetili izvodjenju Božićnih pjesama iz okoline Kolašina i Mojkovca kao i lijepa numera iz Boke.Kuriozitet je bio što smo bili jedina grupa koja je cijeli program izvela bez muzičke pratnje, istakao je Sedlarević.

25.02.2020 KULT pjevacka grupa Poljska feb 2020 2

U KUD-u Mijat Mašković su zahvalni svojim domaćinima iz Poljske, stručnim konsultantima i saradnicima koji su im pomogli u izboru repertoara.Takodje ističu angažman Danila Medenice, potpredsjednika opštin koji pomogao da se do Poljske dodje avionom kao i Milosava Bulatovića, predsjednika opštine.Kažu da je velika podrška stigla i od JU Centar za kulturu kao i donatora Milića Peković i Milića Sedlarevića.