Vječna mladost revolucije

vjecna mladost revolucije

Svečana akademija“Vječna mladost revolucije“ koja je posvećena 100 godišnjici rođenja narodnih heroja Veljka Vlahovića i Buda Tomovića održana je 22.09.2014.godine u Kolašinu uz prisustvo brojnih zvanica i posjetilaca.

U ime predsjedništva SUBNOR – a i antifašista Crne Gore obratio se Ćetko Radonjić.

 

„Akademijom povodom 100 godišnjice rođenja narodnih heroja Veljka Vlahovića i Buda Tomovića Savez udruženja boraca i antifašista Crne Gore potvrđuje i Njegoševu poruku: „Pokoljenja djela sude“ i stihove „Blago tome ko dovijek živi imao se rašta i roditi“, jer oni rijetko kome pristaju kao ovim velikanima Crne Gore, herojima i revolucionarima. Ima više razloga što je ova Akademija organizovana u Kolašinu, od Veljkove i Budove povezanosti s ovim gradom do činjenice da je Kolašin bio i ratna partizanska prijestonica Crne Gore, mjesto slave i ponosa, istorijskih događaja sudbonosnih za razvoj i napredak Crne Gore, ZAVNO –a, CASNO –a i kongresa, formiranje partizanskih brigada, rekao je Radonjić.“

Na Akademoji je govorila i predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, Vesna Medenica.

Ona je kazala da je „čast i zadovoljstvo ali i privilegija biti danas u Kolašinu na proslavi vijeka rođenja Veljka Vlahovića i Buda Tomovića, jednih od najvećih posleratnih crnogorskih sinova, saboraca i intelektualaca internacionalnog duha koji su obilježili jednu epohu i noviju istoriju Crne Gore. Crna Gora je na jugoslovenskim prostorima i u NOR – u 1941 – 45. stvorila snažan antifašistički pokret. Pokret je okupio najhrabrije, najpametnije glave i sve Crnogorce spremne da daju život za slobodarsku tradiciju, samostalnost, individualnost i da po ko zna koji put sudbinu i istoriju uzmu u svoje ruke kako bi Crnu Goru odbranili i zauvijek oslobodili od neprijateljske čizme.“

Medenica je istakla da „Kolašin ima neprocjenjiv značaj u ideji i pokretu oslobađanja i njegovanja antifašističkih vrijednosti u borbi za pravdu i jednakost dajući izuzetan doprinos odbrani slobode Crne Gore i propagiranju nacionalnog osjećaja pripadnosti partizanskoj ideji vodilji.“

„To je jedini crnogorski grad u kojem se ratovalo četiri godine, Kolašin je svijetla prijestonica u kojem se istorija stvarala. U Kolašinu je 15. i 16. novembra 1943. godine konstituisan ZAVNO Crne Gore i Boke, najviši zakonodavni organ Crne Gore. Kolašin je bio pokretačka snaga rodoljuba Crne Gore. Kolašin je prepoznatljiv po tome što je iznjedrio revolucionare, velikane, intelektualce, kada to kažem mislim na Veljka Vlahovića, narodnog heroja, političara, neumornog graditelja socijalističke Crne Gore i Jugoslavije.“

Medenica je na kraju predložila da se Univerzitetu Crne Gore vrati ime „Univerzitet Veljko Vlahović.“

U kulturno – umjetničkom dijelu programa učestvovao je KUD „Mijat Mašković“ sa igrama i pjesmama iz moračkog kraja. Na današnjoj proslavi je saopšteno  da će SUBNOR Crne Gore dodijeliti medalju KUD –u koja će biti uručena na svečanom koncertu Društva koji je planiran za kraj godine.

Domaćin Akademije bilo je Udruženje boraca NOR –a i antifašista Kolašina i Savez udruženja boraca NOR –a  i antifašista Crne Gore.